14. Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası

Buradan Seçin -->Arşiv ] Giriş ] Kata ] [ Bay Kumite ] Bayan Kumite ] Toplu Sonuçlar ] Tribünler ] <--Buradan Seçin

60 KG. ERKEKLER

1. Y. CAFEROV (AZE)
2. V. BORISLAV (BGR)
3. H. KARA (TUR)
4. A. SHURAFI (JOR)

Toplam Müsabık : 15
Ülkemizden        : Hakan Yağlı, Hakan Kara

    Sporcularımızdan umduğumuzu bulamadık. Hakan Yağlı 2. turda Kuveytli rakibi Mathkri'ye yenilerek elendi. 60 kg.'daki diğer sporcumuz Hakan Kara ise 2. turda Azeri Caferof'a yenildi, repesajda Mathkri'yi yenerek 3. oldu. Azerbaycanlı Caferof gerçekten çok iyi müsabakalar çıkararak geldiği finalde Bulgar rakibi Borislav finalde yendi ve birinci oldu. Caferof'un Ura Mawashi'leri izlemeye değerdi.


65 KG ERKEKLER

1. S. HUSEYINOV (AZE)
2. R. HUSEYINOV (AZE)
3. R. RACHEMANKLOV (KAZ)
4. B. KANDAZ (TUR)

Toplam Müsabık : 16
Ülkemizden        : Bahattin Kandaz, Ilgar Abat, Mehmet Öztekin

    Ilgar Abat ve Mehmet Öztekin ilk turda karşılaştılar. Berabere biten müsabakayı uzatmada Mehmet Öztekin vurduğu Chudan Mawashi Geri ile 2-0 kazandı. 2. turda Öztekin Azeri rakibi Israfilov'a yenilerek elendi. Diğer sporcumuz Bahattin Kandaz B grubunda 1. turda Azeri Allahverdiev, 2. turda Kuveytli Alqattan'ı yendi. Grup birinciliği maçında Azeri Huseyinov'a yenilerek final şansını kaybetti. Repesajda Kuveytli rakibini yendi ve 3. oldu. 65 kg.da da sporcularımız 60 kg.da olduğu gibi başarısız oldular.


70 KG ERKEKLER


İşte Türk Milletinin her zaman görmek istediği kürsü:
1. Haldun Alagaş TÜRKİYE
2. Arif Battal TÜRKİYE
3. Zeki Demir TÜRKİYE

Toplam Müsabık : 19
Ülkemizden        : Haldun Alagaş, Arif Battal, Zeki Demir

    Bu kilodaki favori sporcumuz Haldun için kolay bir yarışma oldu. İlk turda Zeki Demir ile eşleşen Haldun maçın bitimine 1 saniye kala vurduğu Gyaku Tsuki ile maçı 2-1 kazandı. Daha sonra Azeri ve İsrailli rakiplerini yenen Haldun ile Ürdünlü, Makedon ve Bulgar rakiplerini yenen Arif Battal final yaptılar.


Haldun Alagaş - Arif Battal 70 kg. Final Müsabakası


75 KG ERKEKLER


75 kg.da madalya kazanan sporcular, Federasyon Başkanımız Halil Durna ve Türk Karatesinin Babası Sn. Hakkı Koşar ile

1. Y. KARAMOLLAOĞLU (TUR)
2. N. TUNCEL (TUR)
3. A. KAYA (SWZ)
4. S. BAHMANOV (AZE)

Toplam Müsabık : 23
Ülkemizden        : Yavuz Karamollaoğlu, Nevzat Tuncel, Savaş Altın

    Yavuz Karamollaoğlu, 1. turda Bulgar Veselin'i, 2. turda İsviçre adına yarışan Türk sporcu Ali Kaya'yı, 3. turda Ürdünlü Ershidat'ı, grup finalinde Azeri Bagırov'u yenerek finale geldi. İlk turda İsviçre adına yarışan D. Bozkurt'u daha sonra Gürcü Sagrunov ve Azeri Bahmanov'u yenen Nevzat Tuncel finali Yavuz'a vererek ikinci oldu. Yavuz Karamollaoğlu tüm müsabakalarında çok iyi bir grafik gösterdi, aynı şekilde Nevzat Tuncel'in de yarışmaları izlemeye değerdi. Diğer sporcumuz Savaş Altın ilk turda Kazak Nurgalı'ya yenilerek elendi.


80 KG ERKEKLER

1. R. HATAMOV (AZE)
2. R. CAFAROV (AZE)
3. G. TANRIVERDILER (TUR)
4. C. PREDA (ROM)

Toplam Müsabık : 20
Ülkemizden        : Gökhan Tanrıverdiler, Cumali Sarıdoğan, Murat Çiriş

    Favori sporcumuz Zeynel Çelik'in omzundan sakatlanması ve yarışmalara katılamaması ülkemizi muhtemel bir birincilikten etti. Murat Çiriş ve Cumali Sarıdoğan ellerinden geleni yaptılar. Repesaj maçında Gökhan, Cumali'yi yenerek 3. oldu. 

    Bu kiloda yarışan Gökhan Tanrıverdiler'in agresif davranışları bizleri çok üzdü. Azeri sporculara karşı hareketleri spor ruhuna yakışmayacak olaylara sebebiyet verebilirdi. Antrenörlerin yerinde müdahalesi ile olaylar büyümeden yatıştırıldı. Sebebi ne olursa olsun hiçkimsenin (hele ki bir milli sporcunun) evsahibi konumunda olduğumuz uluslararası bir turnuvada sağduyusunu ve olgunluğunu kaybetmemesi gerekir.


+80 KG ERKEKLER

1. Y. BASER (TUR)
2. O. ARPA (TUR)
3. M. NASER (JOR)
4. B. ROMAN (ISR)

Toplam Müsabık : 23
Ülkemizden        : Yusuf Başer, Okay Arpa, İbrahim Elçin

    Gerçekten finale adını yazdıran Yusuf Başer ve Okay Arpa ile İbrahim Elçin'in grafikleri çok iyiydi. İlk turu bay çeken Yusuf, 2. turda Kırgız, 3. turda Azeri,  grup finalinde Ürdünlü rakiplerini yenerek finale çıktı. Aynı şekilde ilk turda Kuveytli, Kazak, İsrailli rakiplerini yenen Okay Arpa, İsrailli Roman ile yaptığı grup finalini de alarak finale yükseldi. İbrahim Gürcü rakibini yendikten sonra, 2. turda Kuveytli Basheer'e yenildi. Rakibi daha sonra yenildiği için repesaj hakkını kaybederek elendi.

    Üzücü olan repesaj maçında İsrailli Menashe ile eşleşen Kuveytli Alhammad'ın politik nedenlerle maça çıkmamasıydı. Ülkemizde yapılan ve katılımcıların bütün masraflarının bu ekonomik kriz ortamında federasyonumuzca karşılandığı da gözönüne alınırsa bir dahaki yıl davet edilen ülkelerin seçiminin daha titiz yapılmasında fayda görüyorum.